Krótka charakterystyka obligacji
Obligacje Skarbu Państwa najpewniejszą inwestycją na rynku?
Tak jak w przypadku każdego innego instrumentu finansowego o charakterze dłużniczym, tak i w przypadku obligacji konieczne jest spełnienie kilku warunków, aby w świetle prawa były one transakcją w pełni legalną:
a) podmiotami upoważnionymi do emitowania obligacji na terenie Polski są Skarb Państwa, samorządy terytorialne oraz przedsiębiorstwa,
b) obligacje skarbowe emitowane są na okres dwóch, trzech, czterech i dziesięciu lat; w przypadku pozostałych nie ma ustawowego terminu ważności, może być on ustalony indywidualnie,
c) oprocentowanie obligacji wyliczane jest w formie zmiennego lub stałego,
d) w przypadku obligacji skarbowych i samorządowych niezbędne jest dochowanie specjalnych procedur administracyjnych, bez których wypuszczone na rynek papiery nie będą miały żadnej ważności.
Różnica między oprocentowaniem stałym (jednakowe zyski z odsetek w każdym okresie odsetkowym) a zmiennym (różne zyski z odsetek) w dużej mierze wpływa na wartość i atrakcyjność poszczególnych obligacji.
Interesy z państwem
W jaki sposób dokonywane są transakcje zakupu obligacji Skarbu Państwa? Najprościej jest udać się w tym celu do wyznaczonej placówki PKO Banku Polskiego, który jest uprawniony do rozprowadzania obligacji na rynku. Można również skorzystać z usług Punktu Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Bank zajmuje się obsługą wyłącznie obligacji detalicznych. Dla osób, które wolą całą procedurę przejść w zaciszu własnego domu, zakup możliwy jest też za pośrednictwem Internetu lub przez infolinię telefoniczną. Nie trzeba w tym celu mieć założonego konta do obsługi papierów wartościowych.
Obligacje mają postać niematerialną, a jedynym otrzymanym przez nabywcę dokumentem będzie pisemne potwierdzenie ich zakupu. Nasze dane są za to zapisywane w Rejestrze Nabywców Obligacji, dzięki czemu skupujący (Skarb Państwa) może w każdej chwili nas zweryfikować. Transakcji dokonać można gotówką, przelewem lub korzystając ze środków ze sprzedanych wcześniej obligacji (rolowanie).
Gwarancja zysku
W środowisku finansowym utarte jest stwierdzenie, że obligacje skarbowe to gwarancja pewnego zysku. Powodem tego jest prosty fakt: zablokowanie skupowania obligacji możliwe jest bowiem tylko w przypadku bankructwa państwa. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnących zainwestować gdzieś swoje oszczędności, najczęściej wybiera właśnie ścieżkę obligacyjną, dającą pewność stałych przychodów. Kusząca jest również sama forma obligacji detalicznych dostępnych dla zwykłego Kowalskiego, których nominał wynosi 100zł lub jego wielokrotność. Takimi obligacjami nie można jednak handlować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Możliwe jest to tylko przy zakupie obligacji hurtowych, których nominałem jest 1000zł. Dzięki obrocie papierami skarbowymi na GPW można jeszcze bardziej zwiększyć swoje zyski.