Na czym polega leasing samochodu?

Na czym polega leasing samochodu?

Prasóweczki

Leasing należy do najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu samochodu wśród właścicieli firm w Polsce. Ostatnie trzy lata pokazują jasno i klarownie – 70% wszystkich przedsiębiorców wybrało go, w celu powiększenia swojego biznesu w nowe maszyny do transportu.

Na czym polega leasing samochodu?

Coraz mniej popularny staję się kredyt bankowy na zakup samochodu, dlatego eksperci przewidują, że leasing samochodu, pomimo tego, że posiada już w tej chwili ogromny udział na rynku, czasy najwyższej świetności ma jeszcze przed sobą. Artykuł ten ma na celu przybliżenie leasingu, jako narzędzia służącego do finansowania zakupu samochodu. Mimo tego, że leasing samochodu cieszy się ogromną popularnością, wciąż wiele osób nie wie, czym charakteryzuje się to rozwiązanie.

Poznaj warunku umowy leasingu zanim ją podpiszesz!

Leasing samochodu to rozwiązanie, którego zapisy prawne zostały umieszczone w kodeksie cywilnym. Oznacza to, w przeciwieństwie do kredytu, bardziej elastyczne warunki umowy leasingu. Mogą one być obiektem modyfikacji oraz zmian, nawet w trakcie ich trwania. To bezpośrednio przekłada się na zainteresowanie tym tematem, wśród osób niemających szans na kredyt bankowy.

Leasing samochodu polega na podpisaniu umowy, na mocy której firma leasingowa zobowiązuje się przekazać do wyłącznego użytku zakupiony na potrzeby umowy samochód (lub inne urządzenie podlegające amortyzacji) leasingobiorcy w zamian za spłacanie przez niego rat leasingowych każdego miesiąca przez cały okres obowiązywania umowy. W trakcie jej trwania jedynym użytkownikiem samochodu pozostaje leasingobiorcy, natomiast firma leasingowa jest jego prawnym właścicielem.
Sprawdź ile wyniosą Cię koszty w PLN, w przypadku twojej firmy!

Leasing samochodu jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Leasing zakłada, że firma leasingowa pokryję całkowity koszt zakupu samochodu, a dopiero wtedy udostępni go do użytku leasingobiorcy. Oznacza to brak konieczności angażowania znacznych środków pieniężnych przed przedsiębiorcę, koniecznych do zakupu samochodu. Leasing samochodu różni się o kredytu tym, że w przypadku umowy leasingowej jej przedmiotem nie są pieniądze na zakup samochodu, ale sam samochód. Różnica polega również na tym, że spora część polskich przedsiębiorców nie może liczyć na uzyskanie kredytu gotówkowego, ze względu na brak płynności finansowej lub problemy ze spłacaniem swoich kredytów w przyszłości. Kredyt inwestycyjny to również produkt trudno dostępna dla nowo powstałych firm, w przeciwieństwie do firm leasingowych. Z racji tego, że wielu przedsiębiorców potrzebuje kilku, a nawet kilkunastu samochodów w jednym momencie, leasing samochodu wydaję się łatwiejszym rozwiązaniem. W przypadku jego wyboru przedsiębiorca otrzymuje bowiem gotowy produkt, już zarejestrowany oraz ubezpieczony. Nie musi on osobiście zajmować się tymi procesami. Jest to ogromna oszczędność czasu, szczególnie w przypadku większych zamówień.

Główną cechą leasingu jest fakt, że jego przedmiot przez cały okres trwania umowy pozostaje we własności firmy leasingowej, natomiast po zakończeniu umowy możliwe jest jego wykupienie. Wykupienie następuje w wyniku wpłacenia odpowiedniej sumy wykupu, która ustalana jest w trakcie przygotowywania umowy. Nie oznacza to jednak, że leasing samochodu musi zakończyć się wykupem auta. Wręcz przeciwnie – wielu leasingobiorców ceni to rozwiązanie za to, że samochód może pozostać we własności firmy leasingowej, a przedsiębiorca może zdecydować się na nową umowę leasingu. Nowa umowa to nowa maszyna, w dzisiejszych czasach posiadanie najnowszego sprzętu lub modernizowanie starego to najlepsza inwestycja.

Najpopularniejsze są w Polsce dwie firmy leasingu:

Leasing finansowy
Leasing gotówkowy

Leasing finansowy zakłada przejście prawa własności z firmy leasingującej na leasingobiorcę w chwili spłacenia ostatniej raty. Istnieje również możliwość określenia tzw. kwoty wykupu, której wpłacenie będzie obowiązkowe na koniec trwania całej umowy leasingu samochodu. W tym przypadku przedmiot leasingu należy do majątku leasingobiorcy i to on jest zobowiązany do opłacania podatku z tytułu jego posiadania. Leasing finansowy to rozwiązanie, na które decydują się zazwyczaj jedynie właściciele większych przedsiębiorstw.

Leasing operacyjny polega natomiast na tym, że przedmiot leasingu nie musi przejść w posiadanie leasingobiorcy po zakończeniu okresu trwania umowy. Jest to jego dobra wola, a jeśli leasingobiorca się na to zdecyduję, musi wpłacić kwotę wykupu. W tym wypadku leasingobiorca może liczyć jednak na korzyści podatkowe, ze względu na konieczność rozliczenia samochodu jako majątek należący do firmy leasingowej. Kosztem uzyskania przychodu w tym wypadku dla przedsiębiorcy będą jedynie pojedyncze raty, spłacane co miesiąc. Jest to znacznie popularniejszy sposób leasingowania samochodów w Polsce, głównie ze względów ekonomicznych.

Leasing samochodu to również znaczne uproszczenie formalności. Wspomniałem wcześniej, że w przeciwieństwie do kredytu leasing zapewnia gotowy produkt. Leasingobiorca podpisuje umowę i chwilę później, cieszy się zarejestrowanym i ubezpieczonym samochodem, gotowym do pierwszej przejażdżki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments